Aplikace Aminapp není diagnostický nástroj. Informace a zanášená data do aplikace mohou sloužit jako pomůcka pro ulehčení syndromu. Zároveň exporty dat mohou sloužit jako podklad pro ošetřujícího lékaře a ulehčit diagnostiku pacienta.
Aplikace se nachází ve fázi prototypu, její zpřístupnění na digitálních platformách bude oznámeno prostřednictvím této webové stránky a sociálních sítí.
Za předpokladu, že uživatel bude pečlivě zanášet data a vyplňovat například: jak se při dané situaci cítil, tak po delším sledovacím čase budou moci být záznamy porovnány. Tím vznikne ukazatel negativních a pozitivních vlivů na pacienta.
Algoritmus aplikace vychází z potenciálu rizikovosti jednotlivých potravin, jejich stavu čerstvosti a zkonzumovaného množství, které lze přibližně stanovit. Čím více informací bude aplikace mít, tím lépe dokáže predikovat stav, který by u pacienta mohl potenciálně nastat.
Nelze jasně stanovit všechny stavy, které mohou nastat, ale můžeme je snažit předurčit na základě minulosti.
Histaminová intolerance(HIT) je metabolická porucha, která vzniká kvůli nedostatečnému odbourávání histaminu v těle. Lidé s touto intolerancí mají sníženou aktivitu enzymu diaminoxidázy (DAO), který je odpovědný za rozklad histaminu. To způsobuje nadměrné hromadění histaminu v organismu a může vést k různým příznakům, jako jsou migrény, zažívací potíže, reakce podobné alergiím, únava a další. Dodržování stravy s omezeným příjmem histaminu a eliminace vyvolávajících faktorů může pomoci minimalizovat příznaky a zlepšit kvalitu života u lidí s histaminovou intolerancí.
Dalším faktorem, který má velký vliv na histamin v našem těle, je fyzická a psychická námaha. Při oxidačním stresu se uvolňuje histamin do oběhu a pacienti trpící HIT syndromem mohou zaznamenávat obtíže i bez toho aniž by pozřeli potravinu s vyšším obsahem histaminu. Proto je ideální omezit stresové situace nejenom psychické, ale i některým fyzické.
Histaminový syndrom není stálou diagnózou. Je to stav, kdy tělo nevytváří dostatek enzymu diaminooxidázy. Důvodem je částečná blokace jeho tvorby, která se nám může postupem času navrátit.
Léčba histaminové intolerance může zahrnovat dodržování diety s nízkým obsahem histaminu, užívání doplňků stravy na odbourávání histaminu a vyhýbání se lékům které blokují tvorbu diaminooxidázy. Je důležité spolupracovat s poskytovatelem zdravotní péče pro určení příčiny na základě vypozorovaných příznaků a vypracování vhodného léčebného plánu.
Příznaky histaminové intolerance mohou být různě závažné a mohou postihovat různé části těla. Mezi běžné příznaky patří ucpaný nos, rýma, kýchání, bolesti hlavy, kopřivka a zarudnutí kůže. U některých jedinců se mohou vyskytnout také gastrointestinální příznaky, jako je bolest břicha, nevolnost a průjem. V závažnějších případech může histaminová intolerance způsobit potíže s dýcháním, nízký krevní tlak a bušení srdce.
Příznaky intolerance se mohou objevit během několika minut až hodin po konzumaci potravin bohatých na histamin nebo po užití léků, které histamin uvolňují. Tyto příznaky mohou být vyvolány různým množstvím histaminu, protože někteří jedinci mohou být na histamin citlivější než jiní. Je důležité si uvědomit, že histaminová intolerance může způsobovat příznaky, které jsou podobné příznakům jiných onemocnění například alergií.
Nízkohistaminová dieta obvykle zahrnuje omezení potravin s vysokým obsahem histaminu, jako jsou fermentované potraviny, vyzrálé sýry, uzeniny a nakládaná zelenina. Zahrnuje také omezení potravin a nápojů, které mohou v těle vyvolat uvolňování histaminu, jako je alkohol, citrusové plody a některé konzervační látky a přísady.
Někteří pacienti mohou potřebovat striktně dodržovat nízkohistaminovou dietu, zatímco jiní mohou být schopni zařadit některé potraviny bohatší na histamin do svého jídelníčku s určitou mírou.
Nízkohistaminová dieta by měla být vyvážená a měla by poskytovat všechny potřebné živiny pro podporu celkového zdraví. Je důležité si uvědomit, že nízkohistaminová dieta není léčbou histaminové intolerance, ale spíše nástrojem, který může pomoci zvládat příznaky.
Aplikace vychází z mnoha lékařských studií, které si zde můžete otevřít.
https://www.mdpi.com/2072-6643/13/7/2228/htm
https://www.mdpi.com/2218-1989/12/10/895
https://ajcn.nutrition.org/article/S0002-9165(23)28053-3/fulltext